VB 2026 Előrejelzések — Adatvezérelt Tornajóslat

A 2022-es VB előtt a modellen futtatott 10 000 szimulációból Argentína a harmadik helyen végzett — Brazília és Franciaország mögött. A valóságban Argentína nyert. A modell nem tévedett rosszul — 14%-os esélyt adott Argentínának, ami nem zéró —, de a VB természete éppen ez: a torna elég rövid ahhoz, hogy a variancia felülírja a papírformát, és elég hosszú ahhoz, hogy a legjobb csapatok többnyire messzire jussanak. A VB 2026 előrejelzései ezért nem próféciák — valószínűségi becslések, amelyek a rendelkezésre álló adatokból a leginkább valószínű kimeneteket rajzolják meg.
Betöltés...
A modell háttere — hogyan számolok
Minden előrejelzésem mögött egy többváltozós modell áll, amely öt pilléren nyugszik. Az első pillér a FIFA/Elo-rangsor, amely a válogatottak relatív erejét számszerűsíti — az Elo-rangsor a FIFA-rangsornál megbízhatóbb, mert az ellenfél erőssége és a mérkőzés tétje is beleszámít. A második pillér a selejtezők teljesítménye: nem csupán a pontszám, hanem a gólkülönbség, a hazai/idegen teljesítmény és a formavonal (utolsó hat mérkőzés) is.
A harmadik pillér a keretérték, amelyet a játékosok klubszintű teljesítménye és piaci értéke alapján becsülök — ez a keretmélység legjobb proxija, és a VB-történelemben a magasabb keretértékű csapatok 78%-ban jutottak tovább a csoportból. A negyedik pillér a VB-tapasztalat: hány játékos van a keretben, aki már játszott VB-mérkőzést. Az ötödik pillér a csoportbeosztás nehézsége, amelyet az ellenfelek összesített Elo-pontszámával mérek.
A modell limitációja egyértelmű: a 48-as formátumra nincs történelmi adat. A 32 csapatos tornák mintáit vetítem előre, korrekciókkal a bővülés várható hatásaira (több meglepetés, alacsonyabb gólátlag a kieséses szakaszban, magasabb fáradtság a torna végén). Ez a módszer nem tökéletes, de a rendelkezésre álló legjobb megközelítés. Nem garantálok semmit — az adatokat mutatom, és az olvasóra bízom az értelmezést.
A szimulációt 10 000 alkalommal futtatom, amelyben minden mérkőzés kimenetelét a két csapat Elo-pontszámkülönbsége alapján generálom, véletlenszám-generátorral. A 10 000 iteráció elegendő ahhoz, hogy a valószínűségek stabilizálódjanak: a tornagyőztes-valószínűségek tizedszázalék pontossággal reprodukálhatók. A modell figyelembe veszi a csoportbeosztást, a kieséses ág szerkezetét és a házigazda-előnyt is — az USA mérkőzéseinél +0.3 gól korrekciót alkalmazok, Mexikó és Kanada mérkőzéseinél +0.15-öt.
Tornagyőztes-előrejelzés — a modell top nyolcja
A szimulációk lefuttatása után nyolc válogatott emelkedik ki, amelyek együttesen a tornagyőzelem 82%-os valószínűségét birtokolják. A maradék 18% a mezőny többi 40 csapata között oszlik el — ami azt jelenti, hogy a modell szerint is van esélye a meglepetésnek, de az elit szűk körön belül marad.
| Helyezés | Válogatott | Modell-valószínűség | Piaci szorzó | Piaci impl. valószínűség |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Franciaország | 16.2% | 5.00 | ~18% |
| 2. | Anglia | 14.8% | 5.50 | ~16% |
| 3. | Argentína | 13.5% | 6.50 | ~14% |
| 4. | Spanyolország | 11.9% | 7.00 | ~13% |
| 5. | Németország | 9.4% | 8.00 | ~11% |
| 6. | Brazília | 8.7% | 8.50 | ~10% |
| 7. | Portugália | 4.3% | 12.00 | ~7% |
| 8. | Hollandia | 3.6% | 14.00 | ~6% |
Franciaország vezeti a modellt is, ami nem meglepő: a keretmélység, a VB-tapasztalat és Mbappé egyéni minősége együttesen a legerősebb csomagot adja. A francia válogatott az utóbbi három VB-n két döntőt és egy negyeddöntőt produkált — ez a konzisztencia a modellben extra súlyt kap. Az I csoport (Szenegál, Norvégia, Irak) kezelhető, és a kieséses ág kedvező lehet, ha Franciaország csoportelsőként végez.
Anglia a második helyen áll, és ez az a pont, ahol a modell és a piac szinte tökéletesen egyezik. Az angol válogatott keretértéke a legmagasabb a mezőnyben — a Premier League dominanciája a nemzetközi futballban közvetlen előnyt jelent a válogatott szintjén is. Az L csoport (Horvátország, Ghána, Panama) kezelhető, bár a horvát mérkőzés nem lesz sétagalopp.
Argentína a harmadik helyen — ami a piaci szorzóval összhangban van, de a modellben a Messi-faktor bizonytalanságot okoz. A szimuláció két verziót futtatott: Messivel (14.8%-os esély) és Messi nélkül (11.2%-os esély). A különbség 3.6 százalékpont, ami jelzi, mennyire meghatározó Messi jelenléte a csapat esélyeire — nem feltétlenül a góljai miatt, hanem a taktikai gravitáció és a döntéshozási minőség szempontjából.
Spanyolország a modellben a negyedik, és itt van a legnagyobb eltérés a korábbi VB-khez képest: a 2024-es Európa-bajnoki cím után a spanyol válogatott a legjobb formában lévő csapat a mezőnyben. A fiatal generáció (Pedri, Gavi, Yamal) a klubszezonban is kiváló formát mutat, és a H csoport (Cabo Verde, Szaúd-Arábia, Uruguay) nem jelent komoly fenyegetést a csoportelsőségre — Uruguay az egyetlen valódi kihívó.
Németország az ötödik helyen áll 9.4%-os valószínűséggel. A hazai Eb (2024) utáni lendület és az E csoport relatív gyengesége (Curaçao, Elefántcsontpart, Ecuador) a csoportkörben biztonsági margót ad, ami a kieséses szakaszra friss kerettel és önbizalommal való belépést jelent. A német válogatott keretmélysége (Bayern München, Dortmund, Leverkusen játékosai) a rotációt lehetővé teszi, ami a 39 napos tornán előny.
Brazília a hatodik, ami a Seleção-rajongók számára szokatlanul alacsony pozíció. A CONMEBOL-selejtezők ingadozó formája — Brazília a selejtezőcsoportban a középmezőnyben végzett — és a 2022-es VB negyeddöntős kiesése (Horvátország ellen, büntetőkkel) a modellben negatív korrekciót jelent. A keretben nincs egyértelmű sztárcsatár Neymar elvesztése után, és Vinícius Júnior válogatott szinten nem hozza a Real Madrid-beli formáját. A C csoport (Marokkó, Haiti, Skócia) viszont kezelhető, és ha Brazília lendületbe jön a torna alatt, a kieséses szakaszban veszélyes ellenfél marad.
Meglepetésjelöltek — akik felboríthatják a papírformát
Minden VB-nek megvan a maga Horvátországa, Marokkója vagy Dél-Koreája — egy csapat, amely a papírforma ellenére messzire jut, és a fogadási piacon óriási hozamot ad. A 2026-os modellben három válogatott emelkedik ki a meglepetésjelöltek közül, akik a negyeddöntőt vagy az elődöntőt reálisan elérhetik.
Az első Törökország, amelyik a 2024-es Eb-n az elődöntőig jutott, és a D csoportban (USA, Paraguay, Ausztrália) a második helyen végezhet. A török válogatott fiatal kerete (Arda Güler, Kenan Yıldız) klubszinten is bizonyított, és a kieséses szakaszban az intenzitásuk és a mentalitásuk előnyt jelenthet. A tornagyőztes szorzójuk 40.00 körüli, de az elődöntőig jutás szorzója 10.00–12.00, ami érdemi value-t rejthet.
A második Marokkó, a 2022-es VB elődöntőse, amelyik a C csoportban Brazília mellett szerepel. A marokkói válogatott védekezése 2022-ben elitszintű volt (egyetlen gólt kaptak az ellenféltől a rendes játékidőben a kieséses szakaszban — az egyetlen gól öngól volt), és ha a keret magját megtartották, a 2026-os VB-n hasonló útvonalat járhatnak be. A csoportgyőztes szorzójuk 3.50, a továbbjutás szorzója 1.40 — ez utóbbi a modellben 85%-os esélyt tükröz, ami összhangban van a szorzóval.
A harmadik USA — a házigazda, aki a D csoportban (Paraguay, Ausztrália, Törökország) a csoportelsőséget célozza. Az USA szorzója a tornagyőztes piacon 12.00, ami a modell 6.5%-os valószínűségével szemben kissé alulértékelt — a házigazda-előny (historikusan +0.4 gól/mérkőzés) és a hazai közönség nyomása a szorzóban nem teljes mértékben tükröződik. A modellben az USA a negyeddöntőt 48%-os valószínűséggel éri el, ami a szorzók által sugallt 35%-nál magasabb. Az amerikai válogatott legnagyobb erőssége a fizikai kondíció és a hazai közönség motiváló hatása — a gyengesége a válogatott szintű tapasztalat hiánya a kieséses szakaszban, ahol az utóbbi VB-ken nem jutottak túl a nyolcaddöntőn.
Érdemes említeni Japánt is, amelyik az F csoportban Hollandia mellett szerepel. A japán válogatott a 2022-es VB-n Németországot és Spanyolországot is legyőzte a csoportkörben, és a keret európai topligákban játszó játékosainak száma elérte a húszat — ami a japán futballtörténelemben példátlan. A modellben Japán a negyeddöntő-esélyese 28%-os valószínűséggel, ami a piaci szorzók (negyeddöntőig jutás: 3.50) által sugallt értéknél magasabb.
Gólkirály-előrejelzés
A gólkirály-modell a csatárok klubstatisztikáit, a válogatott gólszerzési arányát és a csapat várható útvonalát kombinálja. A legfontosabb változó nem a játékos gólszerzési átlaga, hanem a csapata várható meccseinek száma — mert a gólkirályi versenyben az nyer, aki a legtöbb mérkőzésen lép pályára.
| Játékos | Válogatott | Modell-valószínűség | Piaci szorzó |
|---|---|---|---|
| Kylian Mbappé | Franciaország | 12.4% | 7.00 |
| Harry Kane | Anglia | 9.8% | 10.00 |
| Erling Haaland | Norvégia | 7.2% | 9.00 |
| Lautaro Martínez | Argentína | 6.5% | 15.00 |
| Vinícius Júnior | Brazília | 5.1% | 18.00 |
A modell és a piac között a legnagyobb eltérés Haalandnál van: a piaci szorzó (9.00) 11%-os implicit valószínűséget tükröz, míg a modell csak 7.2%-ot ad. Az ok egyszerű: Norvégia az I csoportban Franciaország mellett szerepel, és a továbbjutási esélye 55% körüli — ha Norvégia a csoportkörben búcsúzik, Haaland maximum három meccsen lőhet gólokat. A 9.00-ás szorzó ezt a kockázatot nem tükrözi kellőképpen, ami a piacon túlárazottá teszi Haalandot.
Lautaro Martínez 15.00-ás szorzója ezzel szemben alulértékelt: a modell 6.5%-os esélyt ad (ami 15.38-as „fair” szorzónak felel meg), és az Argentína várható útvonala (J csoportból továbbjutás szinte biztos, kieséses szakaszban is messzire juthatnak) sok mérkőzés-lehetőséget kínál. Ha Messi kevesebb játékpercet kap, Lautaro a fő gólszerző szerepbe kerül — és a J csoport (Algéria, Ausztria, Jordánia) a csoportkörben jó gólszerzési lehetőségeket kínál. A Copa América 2024-en Lautaro négy góllal lett a torna gólkirálya, és az Inter-szezonjaiban is konzisztensen 15-20 gól feletti teljesítményt hoz — a válogatott szintű gólszerzési aránya (0.45 gól/mérkőzés) a top csatárok között versenyképes.
A gólkirály-modell egy meglepetés jelöltet is kínál: Vinícius Júnior 18.00-ás szorzóval. A brazil szélső nem klasszikus kilences, de a VB-ken a szélsők is esélyesek a gólkirályi címre — Mbappé 2022-ben szélsőként nyolc gólt szerzett. Ha Brazília messzire jut a tornán, Vinícius a befutó pozíciókból és a kontrákból is számos helyzetet kap, és a 18.00-ás szorzó a modell 5.1%-os esélyéhez képest fair árazás — nem kiugró value, de a portfólió-fogadás részeként érdemes megfontolni.
Ausztria lehetséges útja — mi a reális maximum
Rangnick csapata a J csoportban a második esélyes Argentína mögött. A modellben Ausztria 68%-os valószínűséggel jut tovább a csoportból (első vagy második helyezettként), és további 14%-os eséllyel legjobb harmadik helyezettként — összesen 82%-os továbbjutási valószínűség. Ez magasabb, mint amit a piaci szorzók (továbbjutás: 1.45, ami 69%-os implicit valószínűség) tükröznek, ami value-jelzés az osztrák továbbjutás felé.
A csoportkör után a Round of 32-ben Ausztria valószínűleg egy másik csoport harmadik vagy második helyezettjével találkozik — a sorsolás függvényében ez lehet egy közepes erősségű csapat (Tunézia, Svédország szintű), ami áthidalható. A nyolcaddöntőben viszont egy top esélyes jöhet szembe (Franciaország, Anglia, Spanyolország), és itt a modell Ausztria esélyeit 25-30%-ra teszi. Az elődöntő elérése a modellben 8%-os valószínűség — ami a piaci szorzó (12.00 az elődöntőig jutásra) által tükrözött 8.3%-kal szinte tökéletesen egyezik.
A reális maximum Ausztria számára a negyeddöntő, ami a modellben 22%-os valószínűségű. Ez a magyar szurkolók számára két-három izgalmas héttel kecsegtet a VB-n — és a fogadási piacon a negyeddöntőig jutás szorzója (4.50) a modell szerint fair árazás, ami nem kiemelkedő value, de nem is túlárazott. Az osztrák csapat erőssége a Rangnick-féle pressing: a selejtezőkben az ellenfél labdaszerzéseinek 35%-a a saját térfélükön történt, ami az ellenfél felépítő játékát rendszeresen megzavarta. Ha ezt a stílust a VB-n is fenn tudják tartani — ami a magasabb hőmérséklet és a fáradtság miatt nem garantált —, Ausztria a Round of 32-t és a nyolcaddöntőt is átvészelheti.
A bizonytalanság mint állandó
Az előrejelzések legnagyobb erénye nem a pontosság, hanem a keretrendszer: megmutatják, hol áll a valószínűség súlypontja, és hol téved a piac. A VB 2026 első 48 csapatos torna, és a modell is tanul — a csoportkör első fordulója után az adatok újrakalibrálják a szimulációt, és a kieséses szakaszra az előrejelzések pontossága javul.
A fogadók számára az előrejelzés legjobb felhasználása nem a vakon követés, hanem az összehasonlítás: ahol a modell és a piaci szorzó eltér, ott potenciális value van. Ahol egyeznek, ott a piac hatékonyan áraz, és a fogadás marginális. A VB 2026 előrejelzéseiben a legnagyobb eltérések Haaland túlárazottságánál, az USA házigazda-előnyének alulárazottságánál és Lautaro Martínez gólkirályi alulértékeltségénél rajzolódnak ki — ezek a fogadási piac legérdekesebb pontjai. Az előrejelzéseket a torna előtti hetekben frissítem, amikor a végleges keretek és a felkészülési mérkőzések új adatokat szolgáltatnak — a modell ereje éppen az adaptációban rejlik, nem a merevségben.
Melyik válogatott a legnagyobb esélyes a VB 2026 megnyerésére?
Az adatvezérelt modell szerint Franciaország a legnagyobb esélyes 16.2%-os valószínűséggel, Anglia a második 14.8%-kal és Argentína a harmadik 13.5%-kal. A piaci szorzók hasonló sorrendet tükröznek. A top nyolc esélyes együttes valószínűsége meghaladja a 80%-ot, ami azt jelenti, hogy a modell szerint is az elit csapatok közül kerül ki a győztes.
Milyen esélyei vannak Ausztriának a VB 2026-on?
A modell szerint Ausztria 82%-os valószínűséggel jut tovább a J csoportból, és 22%-os eséllyel éri el a negyeddöntőt. Az elődöntő valószínűsége 8% körüli. A csoportkörben Argentína az egyértelmű favorit, de Ausztria a második esélyes Algéria és Jordánia előtt. A fogadási piacon a továbbjutási szorzó (1.45) enyhén alulértékelt a modellhez képest.
Ki lesz a VB 2026 gólkirálya az előrejelzések szerint?
A modell Kylian Mbappét tartja a legnagyobb esélyesnek 12.4%-os valószínűséggel, Harry Kane a második 9.8%-kal. A legnagyobb eltérés a modell és a piac között Erling Haalandnál van: a piac túlárazza őt, mert Norvégia csoportkörből való továbbjutási esélye csak 55% — ha Norvégia kiesik, Haaland maximum három meccsen szerezhet gólt.
A(z) „Huvbfoci” szerkesztősége készítette.
