VB 2026 Odds — Aktuális Szorzók és Elemzés

Kilenc éve elemzem a világbajnoki szorzókat, és egyetlen tornán sem láttam ilyen széles mezőnyt. A 48 csapatos formátum nem csupán a pályán változtat meg mindent — a fogadási piac szerkezetét is újraírja. A VB 2026 odds-ai 2025 ősze óta formálódnak, és a korai szorzók már most elárulják, hol lát értéket a piac, és hol téved. Ebben az elemzésben a tornagyőztes, a csoportgyőztes és a gólkirály szorzókat bontom szét, és megmutatom, milyen trendek rajzolódnak ki a számokból.
Betöltés...
A tornagyőztes odds-ok mögötti logika
2022 novemberében, közvetlenül a katari döntő előtt, Argentína szorzója 4.50 körül állt a legtöbb európai fogadóirodánál. Aki akkor tételt rakott Messire és társaira, az minden 1000 Ft-ra 4500 Ft-ot kapott vissza. Most, 2026 tavaszán, a címvédő Argentína szorzója 6.00–7.00 között mozog — magasabb, mint négy évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy ők az uralkodó világbajnok. Ez a szám önmagában elárulja, mennyire nyitottnak látja a piac ezt a tornát.
A tornagyőztes odds-ok a fogadási piac összesített véleményét tükrözik egy-egy válogatott esélyeiről. A szorzó nem jóslat — inkább tükör: megmutatja, hogyan oszlanak meg a tétek a piacon, és a bukméker milyen valószínűséget áraz be egy adott kimenetelre. A 6.00-ás szorzó nagyjából 16-17%-os implicit valószínűséget jelent, ha a bukméker marzsát is figyelembe vesszük. Összehasonlításképpen: a 2022-es VB-n Brazília 4.00-ás szorzóval volt a legnagyobb esélyes — most a Seleção 8.00–9.00 között áll, ami a CONMEBOL-selejtezőkön mutatott ingadozó formát tükrözi.
A jelenlegi tornagyőztes szorzók így alakulnak a főbb esélyesek esetében:
| Válogatott | Szorzó (átlag) | Implicit valószínűség |
|---|---|---|
| Franciaország | 5.00 | ~18% |
| Anglia | 5.50 | ~16% |
| Argentína | 6.50 | ~14% |
| Spanyolország | 7.00 | ~13% |
| Németország | 8.00 | ~11% |
| Brazília | 8.50 | ~10% |
| Portugália | 12.00 | ~7% |
| Hollandia | 14.00 | ~6% |
Franciaország vezeti a szorzólistát, és ennek megvan az oka: a 2018-as világbajnok, 2022-es döntős kereten belül Mbappé, Tchouaméni és a fiatal generáció ütőképes egységet alkot. Anglia szorosan követi — az angol válogatott az utóbbi három nagy tornán rendre az elődöntőig vagy a döntőig jutott, és a piac ezt a konzisztenciát jutalmazza alacsony szorzóval.
A címvédő Argentína szorzója azért magasabb a vártnál, mert a piac két kockázati tényezőt áraz be. Egyrészt Messi 2026 nyarán 39 éves lesz, és a szerepvállalása a tornán kérdéses — az Inter Miami-ban ugyan még mindig meghatározó, de egy hat-hét meccses VB-maratont lefutni más kategória. Másrészt az argentín keret generációváltás közepén áll, és Scaloni rendszerének új pillérjei még nem bizonyítottak VB-szinten. Az Argentína szorzója így a legjobb value-jelölt a top esélyesek között — erről a trendek kapcsán írok bővebben.
Csoportgyőztes szorzók — ahol a 48 csapatos formátum igazán számít
A 32 csapatos tornákon nyolc csoportban négy-négy csapat küzdött, és a csoportgyőztes piac viszonylag egyértelmű volt: a magasabban rangsorolt válogatott 1.40–1.80 közötti szorzót kapott. A 48 csapatos formátum 12 csoportot jelent, és ez a szorzókat is szétterítette. A kisebb csoportok (négy csapat, hat mérkőzés összesen) volatilisebbek — egyetlen meglepetés eredmény felboríthatja a sorrendet, és a bukmékerek ezt magasabb szorzókkal kompenzálják.
A csoportgyőztes fogadásoknál fontos megérteni, hogy az új formátumban a csoport első két helyezettje és a legjobb nyolc harmadik helyezett jut tovább. Ez azt jelenti, hogy a továbbjutás szorzója alacsony marad a nagy csapatoknál (1.10–1.25), de a csoportgyőztes szorzó megnőtt, mert az erőviszonyok kiegyenlítettebbek — a 48-as mezőnyben több közepes erősségű csapat van jelen, és a meglepetés esélye nő.
| Csoport | Esélyes csoportgyőztes | Szorzó | Fő kihívó | Kihívó szorzója |
|---|---|---|---|---|
| A | Mexikó | 1.70 | Dél-Korea | 3.00 |
| C | Brazília | 1.40 | Marokkó | 3.50 |
| D | USA | 1.80 | Törökország | 2.80 |
| E | Németország | 1.25 | Ecuador | 5.00 |
| F | Hollandia | 1.60 | Japán | 3.20 |
| J | Argentína | 1.35 | Ausztria | 4.00 |
| L | Anglia | 1.45 | Horvátország | 3.50 |
A J csoport a magyar szurkolók számára a legérdekesebb: Argentína 1.35-ös szorzóval egyértelmű esélyes, de Ausztria 4.00-ás szorzója figyelemre méltó. Rangnick csapata az UEFA-selejtezőkben a H csoport meggyőző győztese volt 19 ponttal, és a taktikai fegyelme a csoportmérkőzéseken előnyt jelenthet. A 4.00-ás szorzó körülbelül 22%-os implicit valószínűséget tükröz — én ezt alulértékeltnek tartom, figyelembe véve Ausztria formáját és azt, hogy Algéria valamint Jordánia ellen a három pontszerzés reális.
Az E csoport Németországgal a legegyértelműbb — Curaçao, Elefántcsontpart és Ecuador nem jelent komoly fenyegetést, ezért a német csoportgyőztes szorzó 1.25 körül stagnál. Ez a piac legkevésbé érdekes csoportgyőztes fogadása value szempontból, mert a margin minimális. Ezzel szemben az F csoport izgalmas: Hollandia 1.60-as szorzója vonzó, de Japán az utóbbi két VB-n rendre meglepetést okozott a csoportkörben — 2022-ben Németországot és Spanyolországot is legyőzték — és a 3.20-as szorzó komoly value-t rejthet.
A gólkirály-piac szorzói: szorzó-áttekintés
A gólkirály-fogadás a VB egyik legnépszerűbb speciális piaca, és egyben az egyik legnehezebben megjósolható kimenetel. A 2022-es tornán Mbappé nyolc góllal lett gólkirály, és a tornát megelőzően a szorzója 8.00 körül volt. Ez azt jelenti, hogy a piac viszonylag pontosan beárazta őt az esélyesek közé, de az abszolút győzelmi valószínűsége még így is csak 11-12% volt.
A 48 csapatos formátum a gólkirály-piacot is átalakítja. Több mérkőzés van összesen, ami több gólszerzési lehetőséget jelent — de csak azoknak, akik csapatával messzire jutnak a tornán. A döntőig jutó csapat hét mérkőzést játszhat a kieséses szakaszban a Round of 32-vel kiegészülve, ami egyel több, mint a korábbi formátumban. Ez a plusz egy meccs a gólkirály-versenyt is befolyásolja: a csoportkörben három, a kieséses szakaszban akár négy mérkőzésen lőhet gólokat az, aki a döntőig menetel.
| Játékos | Válogatott | Gólkirály szorzó | 2024/25 klubteljesítmény |
|---|---|---|---|
| Kylian Mbappé | Franciaország | 7.00 | 18 gól (La Liga, szezon közepe) |
| Erling Haaland | Norvégia | 9.00 | 27 gól (Premier League) |
| Harry Kane | Anglia | 10.00 | 22 gól (Bundesliga) |
| Lautaro Martínez | Argentína | 15.00 | 16 gól (Serie A) |
| Vinícius Júnior | Brazília | 18.00 | 14 gól (La Liga) |
Mbappé a piac egyértelmű favoritja, és ennek megvan az oka: az előző VB-n nyolc gólt szerzett, és Franciaország a torna egyik legesélyesebb csapata — ha a franciák messzire jutnak, Mbappé szinte biztosan sok lehetőséget kap. Haaland szorzója 9.00 körül mozog, ami érdekesebb kérdést vet fel: Norvégia az I csoportban Franciaország, Szenegál és Irak mellett szerepel, és ha a norvégok nem jutnak tovább a csoportból, Haaland maximum három meccsen lőhet gólokat. Ez drámaian csökkenti az esélyeit a gólkirályi címre, és a 9.00-ás szorzó ezt a kockázatot nem feltétlenül tükrözi kellőképpen.
Kane 10.00-ás szorzója szolidabb alapon áll: Anglia az L csoportban valószínűleg továbbjut, és Kane a válogatottban is megbízható gólszerző — 66 válogatott góljával Anglia történetének legjobb gólszerzője. A VB-ken azonban Kane rendre alulteljesített az elvárásokhoz képest: 2018-ban hat gólt szerzett, ebből három büntetőből, de 2022-ben csupán kettőt. A 10.00-ás szorzó reális árazás, de nem kiemelkedő value.
A rejtett esélyesek között érdemes figyelni Lautaro Martínezt 15.00-ás szorzóval. Az Inter csatára a 2022-es VB-n kevés játékpercet kapott, de azóta a Copa América 2024 gólkirálya lett, és Scaloni rendszerében megnőtt a szerepe. Ha Messi nem kap annyi játékpercet 2026-ban, Lautaro lehet Argentína fő gólvágója — és a J csoport (Algéria, Ausztria, Jordánia) jó lehetőséget kínál a csoportkörben a góllövésre.
Speciális fogadások — a 48-as formátum új piacai
Tavaly decemberben beszélgettem egy bukméker odds-kompilátorával, aki elmondta: a 48 csapatos VB a speciális piacok számát is megduplázta. Nem túlzott. A hagyományos piacok mellett — mérkőzés-eredmény, gólszám, mindkét csapat szerez gólt — a 2026-os VB új fogadási lehetőségeket nyit meg, amelyek közvetlenül az új formátumból fakadnak.
Az egyik legérdekesebb speciális piac a „legjobb harmadik helyezett” fogadás. Az új szabályok szerint a 12 csoport harmadik helyezettjei közül nyolc továbbjut — ez azt jelenti, hogy a csoportkör végén a harmadik helyek közötti összehasonlítás dönt. Ez a piac 2026-ban jelenik meg először VB-szinten, és a szorzók még nem teljesen kiforrottak. A bukmékerek egyelőre óvatosan áraznak, ami a korai fogadóknak kedvezhet.
A „csoport összes góljainak száma” piac szintén figyelmet érdemel. A VB-történelemben a csoportkörök átlagos gólszáma meccsekként 2.4–2.7 között mozgott az utóbbi négy tornán. A 48-as mezőnyben több gyengébb csapat van jelen — Curaçao, Haiti, Cabo Verde, Jordánia —, és a nagyobb erőkülönbségek magasabb gólszámot eredményezhetnek a csoportmérkőzéseken. Az E csoport (Németország, Curaçao, Elefántcsontpart, Ecuador) magasabb összgólszámot produkálhat, mint mondjuk a B csoport (Kanada, Bosznia, Katar, Svájc), ahol az erőviszonyok kiegyenlítettebbek.
A „melyik kontinensről kerül ki a győztes” piac stabilnak tűnik: Európa 1.60 körüli szorzóval vezet, Dél-Amerika 3.50-nel követi. Az utóbbi öt VB-ből hármat európai csapat nyert (Németország 2014, Franciaország 2018, Spanyolország 2010), kettőt dél-amerikai (Brazília 2002, Argentína 2022). Az európai dominancia a keretek mélységéből és a topligák infrastruktúrájából fakad, és a 48-as mezőnyben ez az előny tovább nőhet, mert az európai csapatok a kieséses szakaszban statisztikailag erősebbek a kevésbé tapasztalt válogatottakkal szemben.
Léteznek exotikusabb piacok is: „lesz-e olyan csoport, ahol mind a négy csapat azonos pontszámmal végez” — ennek szorzója 25.00 felett van, ami indokolt, mert a VB-történelemben ilyen csoporteredmény rendkívül ritka. A „hány piros lapot osztanak ki a tornán” piac a VAR-korszak adatait tükrözi: a 2022-es VB-n összesen négy piros lap volt 64 mérkőzésen, és a bukmékerek a 104 meccses 2026-os tornára hét-nyolc piros lapot áraznak be mediánként.
Odds-mozgás és trendek — mire figyelj a szorzók változásánál
A szorzók nem statikusak — élő szervezetként reagálnak az eseményekre. Egy barátságos mérkőzés eredménye, egy sztárjátékos sérülése vagy a sorsolás pillanata is mozgatja az odds-okat. A VB 2026 odds-mozgásai 2025 decembere óta, a csoportsorsolás után, különösen tanulságosak.
Argentína szorzója a sorsolás előtt 5.50 volt, és a J csoportba kerülés után 6.50-re emelkedett. Ez meglepő, mert a J csoport nem különösebben nehéz — Algéria, Ausztria és Jordánia közül egyikük sem tartozik a világ top 15 csapatába. A szorzó emelkedése inkább a Messi körüli bizonytalanságot tükrözi: a sorsolás idején még nem volt világos, hogy Messi egyáltalán részt vesz-e a tornán, és a piac ezt a kockázatot beárazta.
Ezzel szemben Franciaország szorzója 5.50-ről 5.00-re csökkent a sorsolás után. Az I csoport (Szenegál, Norvégia, Irak) kezelhető a francia kerettel, és a felkészülési mérkőzéseken Deschamps csapata meggyőző teljesítményt nyújtott. A szorzócsökkenés azt jelzi, hogy a piac egyre biztosabb a francia esélyekben — és ilyenkor a value csökkenőben van.
Az odds-mozgás értelmezésének kulcsa a volumennel való összevetés. Ha egy szorzó csökken, az kétféle okból történhet: vagy sok pénz áramlik rá, mert a fogadók aktívan teszik meg a tétjeiket az adott kimenetre, vagy a bukméker saját kockázatkezelése miatt módosítja a szorzót. A nagy tornák előtt jellemzően mindkettő egyszerre történik, de a VB-szorzók esetében a bukmékerek óvatosabbak a korai mozgatással, mert a torna még hónapokra van — és a sérülések, a keretszűkítések mind változtathatnak a képen.
A trendek közül a legfontosabb: a házigazda USA szorzója 15.00-ről 12.00-re csökkent az elmúlt fél évben. Ez a hazai pálya előnyét tükrözi — a VB-történelemben a házigazda országok rendre felülteljesítették a várakozásokat. Dél-Korea 2002-ben az elődöntőig jutott, Oroszország 2018-ban a negyeddöntőig, és még a 2010-es Dél-Afrika is pontot szerzett a csoportkörben. Az USA-nak a D csoportban (Paraguay, Ausztrália, Törökország) jó esélye van a továbbjutásra, és a hazai közönség nyomása a kieséses szakaszban is előnyt jelenthet.
Ausztria szorzója a tornagyőztes piacon 50.00 felett áll, ami a rangsorukból fakadó reális árazás. A csoportgyőztes piacon viszont a 4.00-ás szorzó mozog: a selejtezők óta nem változott jelentősen, ami azt jelzi, hogy a piac stabilan értékeli Rangnick csapatát. Ez a stabilitás azért fontos, mert a szorzók nagy elmozdulása általában a torna előtti hetekben történik, amikor a keretek véglegesítése és a felkészülési mérkőzések új információkat adnak a piacnak.
Amit a számok nem mondanak el
A VB 2026 odds-elemzésének van egy rétege, amit egyetlen szorzótáblázat sem tud megragadni: az új formátum strukturális hatása a fogadási piacra. A 48 csapatos torna nem egyszerűen „több mérkőzés” — ez egy fundamentálisan más versenyrendszer, amelyre nincs történelmi precedens. A bukmékerek modelljei a korábbi VB-k adatain alapulnak, de a 32 csapatos tornák statisztikái csak korlátozottan alkalmazhatók a 48-as mezőnyre.
A csoportkör rövidebb futamidejű (három mérkőzés csapatonként, ahogy eddig is), de a kieséses szakasz egy fordulóval hosszabb a Round of 32 bevezetése miatt. Ez azt jelenti, hogy a fáradtság és a keretmélység nagyobb szerepet kap — és ezek a faktorok a szorzókban nehezen számszerűsíthetők. A francia és az angol keret mélysége ebből a szempontból előny: mind a két válogatott 23 fős keretéből legalább 18 játékos topligás szinten játszik, ami a rotációt lehetővé teszi a csoportkörben és friss lábakat biztosít a kieséses szakaszra.
A másik szempont, amit a szorzók nem tükröznek teljes mértékben, az időzóna és a klíma hatása. A VB júniusban és júliusban zajlik az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada területén — ez azt jelenti, hogy a dallasi AT&T Stadionban akár 38-40 Celsius-fokos hőség is lehet a stadion környékén, míg a seattle-i Lumen Fielden 18-20 fok várható. A latin-amerikai és afrikai csapatok a melegebb helyszíneken előnybe kerülhetnek, míg az észak-európai válogatottak a hűvösebb kanadai és északi amerikai helyszíneken játszhatnak jobban. Ezek a tényezők a mérkőzés-szorzókat finoman befolyásolják, de a tornagyőztes piacban alig jelennek meg.
A piac nyitottabb, mint az elmúlt két évtizedben bármikor. A 2006-os VB óta nem volt olyan torna, ahol a két legesélyesebb csapat kombinált implicit valószínűsége 35% alatt maradt volna — most Franciaország és Anglia együtt is csak 34% körüli értéket mutat. Ez azt jelenti, hogy a bukmékerek szerint a mezőny többi része együttesen 66%-os eséllyel nyeri a tornát. Ez a szétszórtság a fogadók számára több value-lehetőséget kínál, de egyben nagyobb kockázatot is — a 48-as mezőnyben több a meglepetés lehetősége, és egyetlen torna sem elég ahhoz, hogy a statisztikák kiegyenlítsék a varianciát. A legjobb fogadási döntések ott születnek, ahol a szorzók és a valódi teljesítmény között eltérés van. A VB 2026 odds-piaca ilyen eltérésekből nincs hiány — a kérdés az, hogy a fogadó képes-e megkülönböztetni a valódi value-t a csapdától.
Mikor érdemes VB 2026 tornagyőztes fogadást tenni?
A korai fogadás — a torna előtt hónapokkal — általában magasabb szorzókat kínál, mert a bukmékerek óvatosabban áraznak, amíg a keretek és a forma nem végleges. A legjobb value gyakran a csoportsorsolás után, de a felkészülési mérkőzések előtt érhető el, ilyenkor a piac már ismeri a csoportbeosztást, de még nem reagált az utolsó hetek fejleményeire. A szorzók a torna kezdetéhez közeledve általában csökkennek a nagy esélyeseknél, ahogy a fogadók tömegesen teszik meg a tétjeiket.
Mit jelent az implicit valószínűség a szorzók mögött?
Az implicit valószínűség a szorzóból számított érték, ami megmutatja, mekkora esélyt áraz be a piac egy adott kimenetre. Decimális szorzónál a képlet: 1 osztva a szorzóval. Például 5.00-ás szorzónál 1/5 = 0.20, azaz 20%. Fontos, hogy a bukméker margója (jellemzően 5-10%) miatt az összes kimenetel implicit valószínűségének összege meghaladja a 100%-ot, tehát a tényleges becsült valószínűség valamivel alacsonyabb, mint amit a nyers szorzóból kapunk.
Hogyan hat a 48 csapatos formátum a VB 2026 odds-aira?
A 48 csapatos mezőny szélesebb szorzóskálát eredményez: a tornagyőztes szorzók magasabbak, mint a korábbi 32 csapatos VB-ken, mert több csapat osztozik az esélyeken. A csoportgyőztes szorzók viszont alacsonyabbak a nagy csapatoknál, mert a csoportok ugyanúgy négyes létszámúak. A speciális piacok száma megnőtt, és új fogadási lehetőségek jelentek meg, például legjobb harmadik helyezett vagy csoporton belüli összgólszám, amelyeknél a bukmékerek tapasztalat hiányában óvatosabban áraznak.
A(z) „Huvbfoci” szerkesztősége készítette.
